Minden szépségben felfedezhetünk valamilyen arányosságot. A fotográfiában kiemelt szerepe van az arányoknak, hiszen nélküle kompozícióról sem beszélhetnénk.

71. A képarány

A képarány a kép oldalméreteinek egymáshoz való viszonyát jelenti. A képalkotásnál ez az elsődleges tényező, amit figyelembe kell vennünk, hiszen az oldalak méretéből adódik a fényképnek a fizikai megjelenési formája is.

Tegyük fel, hogy fényképezőgépünk 4:3 arányú képeket készít, ami azt jelenti, hogy így aránylik a hosszabbik oldal a rövidebb oldalhoz. Ilyen arányú területen kell elhelyeznünk azt, amit le akarunk fényképezni, és az exponálás után is érdemes megtartanunk ezt az oldalarányt.


Ha a felvételünkön túl sok a semmitmondó terület, akkor a vágásnál törekedjünk arra, hogy az eredeti arányokat megtartsa a kép a vágást követően is. A legtöbb programban találunk olyan opciót, ami megkönnyíti ezt a műveletet. Erre a szoftverek gyártói is gonoltak természetesen, hiszen a képarány megtartésa több okból is praktikus.

Egyrészt profizmusról árulkodik, ha eleve úgy komponálod a képet, hogy kihasználod a rendelkezésre álló területet, és nem abban gondolkodsz, hogy majd utólag kivágod egy részét. Törekedj arra, hogy már eleve úgy készítsd el a képet, hogy az a legkevesebb utómunkát igényelje. Így fokozatosan rá tudod szoktatni magad a tudatos képalkotásra.

A másik praktikus oka az oldalarányok megtartásának az, hogy ha papírképet is készíttetsz olykor a felvételeidből, akkor az képes legyen igazodni a szabványos papírméretekhez. A leggyakoribb képarány a 4:3. Ezt a fényképezőgépek gyártói is figyelembe veszik, és ha megnézed a szabványos képkereteket is, azok is többnyire ezt az arányt támogatják. Ha tehát úgy vágsz meg egy képet, hogy az oldalarányokat megtartod, akkor a megvágott képről készült nyomatod is szabványos méretű lesz.

A filmes középformátumú fényképezőgépeknél és az instant filmnél (mint például a Polaroid képek) találkozhatunk 1:1 oldalaránnyal, azaz négyzetes képpel, de ezek elvétve fordulnak csak elő. A papírkép szempontjából a nagyobb problémát az okostelefonok jelentik, hiszen a gyártók nem a papírképeket veszik alapul, hanem a készülékeknek a hosszúkás kijelzőjét, így az ilyen eszközökkel készült képek is hosszúkás formájúak lesznek.

További esztétikai szempont lehet még az oldalarány megtartásánál a rendezett látvány. Ennek megértéséhez képzelj el egy lapozgatható fotóalbumot, amibe mondjuk elhelyezhető 200 db. 10x15cm méretű fénykép. Neked van 200 olyan fényképed, amiből szinte nincs két egyforma szélességű, és ezeket rakosgatod be az albumba. Hogy fog az kinézni? Ugyanez a helyzet az elektronikus galériák esetén is.

A fentieket pusztán a hétköznapi felhasználás oldaláról közelítettük meg, azonban sokkal nagyobb a jelentősége a képaránynak, ha munkáink nem csak a saját szórakoztatásunkra készülnek, hanem adott esetben megjelennek elektronikus vagy nyomtatott kiadványokban is. Érdemes erre is gondolni, mert nem tudhatod előre, hogy mit hoz a jövő. Fényképezz körültekintően és légy igényes, bármit is csinálsz!

Jó fotózást kívánok!

Fotótipp Blog

A fotótippek mellett olvasd el az alábbi cikkeket is!

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Mit ad neked a tippsorozat?

Tudást, amivel egyre szebb képeket tudsz készíteni. Sokan keresik a jó képek készítésének titkát. Egy laikus számára rejtély, hogy egy profi fotós hogyan képes egy átlagos témából is csodálatos fotót készíteni. Te is megtudhatod ezeket a titkokat. Szerezd meg ezt a tudást mielőbb!

Ezt egy kezdő is megérti?

Igen! Ezt a tippsorozatot teljesen kezdőknek írtam. Emberi nyelven, egyszerűen és érthetően. Azért, hogy aki még életében nem fotózott, az is könnyen elboldoguljon, és örömét lelje az alkotásban és a fényképezésben. Fejleszd a látásmódod egyszerűen, és készíts szebbnél szebb képeket!

Kinek ajánlott leginkább?

Az igényes embereknek. Azoknak, akik szeretik a szépet, szeretnének egyre jobb tartalmi és technikai minőségű képeket készíteni anélkül, hogy fotográfusnak kellene képződni. Nem ajánlott azoknak, akik azt gondolják, hogy már mindent tudnak. Ők azok, akik képtelenek a fejlődésre.

Hogyan lehet hozzájutni?

Iratkozz fel, és minden héten két tippet küldök neked emailben. Nem kell érte fizetned semmit, ez az én ajándékom neked. Annyit kérek tőled cserébe, hogy használd, és készíts szebbnél szebb fényképeket!

Szeretnék tippeket!