A tudatosan készített képeknek általában több a mondanivalójuk, és ezt magasabb esztétikai szinten jelenítik meg. Ez a sikeres fénykép titka.

75. Hármas színhangzat

A hármas színhangzat akkor jelent nagy segítséget, ha három egymástól eltérő domináns színt akarunk a képen megjeleníteni úgy, hogy azok harmonizáljanak egymással. A színharmónia kulcsfontosságú fontos szerepet játszik az összhatásban.

Röviden ismételjük át az előző két színhangzatot, hogy még egyértelműbb legyen, hogy miről is van szó. Legelőször a tiszta komplementert vizsgáltuk, melynek lényege, hogy egy adott színnek megtaláljuk a kiegészítő színét. Ez két, egymástól jelentősen eltérő, ám mégis harmonizáló színpárt, azaz két színt jelent.

A tiszta komplementer után az osztott komplementerrel foglalkoztunk, ami már három szín együttes használatáról szólt. Adott volt egy fő szín, és kerestünk hozzá még kettőt, amelyek szomszédai a tiszta komplementerének. Tehát ebben az esetben a két kiegészítő szín igen közel áll egymáshoz a színkörön.

A most tárgyalt hármas színhangzat esetén annyi a különbség, hogy mindhárom szín jelentősen eltér egymástól. Három domináns szín együttes megjelenítése a cél úgy, hogy azok kellemes látványt eredményezzenek. A hármas színhangzat mindhárom színe egyenlő távolságra helyezkedik el a színkörön egymástól. Ha összekötnénk a színeket egy egyenlő oldalú háromszöggel, akkor a háromszög csúcsai jeleznék, hogy melyik az a három szín, amelyik a hármas színhangzatot alkotja.


Mindegy, hogy melyik három színről van szó, az a lényeg, hogy egyenlő távolságra helyezkedjenek el egymástól a színkörön. A fenti illusztráció erre ad nekünk két példát. Bele is képzelhetjük az egyenlő oldalú háromszöget a kör belsejébe, melynek csúcsai az egyes színekre mutatnak. Ezt a háromszöget képzeletben bármerre elforgathatjuk, és amely színekre mutatnak a csúcsok, azok a színek harmonizálnak egymással. Nézzünk erre a két pélára egy-egy fotót is.


Adott a sárgászöld szín, a narancs és a kékesibolya. Ez a három szín tökéletesen harmonizál egymással. A fotós nagyon ügyesen és tudatosan előre megválasztotta ezeket a színeket, és ezek alapján rendezte be a csendéletet. A kép magárért beszél. A három domináns szín uralja a kompozíciót. Az alátét és a deszka a narancs szín sötétebb tónusai. A fehér szín pedig semleges, ahogyan erről szó volt a legelső, színharmóniát tárgyaló részben.


Rikító és telt színek jellemzik a képet, és mégsem zavaró a színkavalkád, hanem éppen ellenkezőleg. Érezni lehet, hogy mindhárom szín jól megfér egymás mellett. Mondanom sem kell, hogy szintén profi munkáról van szó. Nem azért, mert a fotós méregdrága eszközzel fényképezett, hanem azért, mert odafigyelt ezekre az apróságokra. Mellékesen megjegyzem, hogy a vízalatti fotózásra vissza fogunk térni.

Bátorítalak, hogy kísérletezz a színekkel és próbáld meg a színhangzatok alapján elkészíteni a fotóidat! Semmi baj nincs azzal, ha elsőre nem megy kapásból. Képzeld el és tervezd meg, hogyan lehetne kivitelezni, majd készítsd el a képet! Kipróbálhatod ugyanazt a témát harmonizáló és nem harmonizáló színekkel is, hogy megfigyelhesd a hatásukat. Az a legfontosabb, hogy te magad megbizonyosodj a színek megfelelő használatának erejéről.

Jó fotózást kívánok!

Fotótipp Blog

A fotótippek mellett olvasd el az alábbi cikkeket is!

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Mit ad neked a tippsorozat?

Tudást, amivel egyre szebb képeket tudsz készíteni. Sokan keresik a jó képek készítésének titkát. Egy laikus számára rejtély, hogy egy profi fotós hogyan képes egy átlagos témából is csodálatos fotót készíteni. Te is megtudhatod ezeket a titkokat. Szerezd meg ezt a tudást mielőbb!

Ezt egy kezdő is megérti?

Igen! Ezt a tippsorozatot teljesen kezdőknek írtam. Emberi nyelven, egyszerűen és érthetően. Azért, hogy aki még életében nem fotózott, az is könnyen elboldoguljon, és örömét lelje az alkotásban és a fényképezésben. Fejleszd a látásmódod egyszerűen, és készíts szebbnél szebb képeket!

Kinek ajánlott leginkább?

Az igényes embereknek. Azoknak, akik szeretik a szépet, szeretnének egyre jobb tartalmi és technikai minőségű képeket készíteni anélkül, hogy fotográfusnak kellene képződni. Nem ajánlott azoknak, akik azt gondolják, hogy már mindent tudnak. Ők azok, akik képtelenek a fejlődésre.

Hogyan lehet hozzájutni?

Iratkozz fel, és minden héten két tippet küldök neked emailben. Nem kell érte fizetned semmit, ez az én ajándékom neked. Annyit kérek tőled cserébe, hogy használd, és készíts szebbnél szebb fényképeket!

Szeretnék tippeket!