Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Arany órának nevezzük azt az időszakot, amikor a Nap közvetlen közelében jár a horizontnak. Ilyen alkalommal kétszer találkozhatunk minden egyes nap. Közvetlenül napfelkelte után és napnyugta előtt. A napfény színhőmérséklete ilyenkor a legmelegebb, és ezáltal minden sárgás-narancsos-vöröses színben pompázik. Innen kapta az elnevezését ez a napszak. Ideális atmoszférát teremt tájképek készítéséhez, épületek fényképezéséhez, és még a portrékat is kifejezetten líraivá teszi, idilli hangulatot kölcsönözve a fotóalanynak és környezetének.
Az arany órában készült fényképeknél ügyelni kell arra, hogy ellenfényben fotózzunk, azaz a kamera a Nap felé nézzen. Nem fontos a napkorongot a képre komponálni, de a fényforrás felé kell fordulnunk ahhoz, hogy érvényesülhessen az arany napszak nyújtotta színvarázs.
Ellefényben történő fényképezésnél számolnunk kell a sziluett hatással. A fotóalanynak vagy a kép témájának leginkább csak a kontúrja lesz kivehető, hiszen a megvilágítás a Nap irányából érkezik. A fényforrással ellentétes oldalon pedig a hosszan elnyúló árnyékok rajzolatai teszik izgalmassá a felvételt. Az sem baj, ha úgy komponálunk, hogy valami vagy valaki kitakarja a napkorong egy részét vagy akár az egészét.
Előfordulhat, hogy a fényképezőgép automatikáját megtéveszti a szemből érkező fény ereje, a gép azt hiszi, hogy túl világos lesz a kép, eszerint fog korrigálni, és az eredmény a vártnál sokkal sötétebb kép lesz. Ennek az ellenkezője is történhet, ha a fénymérést a gép árnyékos területen végzi, ilyenkor a korrigálás eredménye a túl világos expozíció. Mindkét esetben jó szolgálatot tesz az expozíció korrekció funkció, amivel utasíthatjuk a gépet, hogy a korrekciót a megfelelő irányba hajtsa végre. Még érthetőbben azt jelenti, hogy ha túl világos képet kaptunk, akkor a negatív irányba, ha túl sötétet, akkor pedig a pozitív irányba változtassunk az expozíció korrekción.
Szép fényeket és jó alkotást kívánok!
Szalay Krisztián
2019. 10. 18.